Spotkania z muzyką i słowem - 22. Koncerty Festiwalowe Zelów 2016

Tytuł projektu:

ZELOWSKIE WĄTKI

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2022” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynnego „Razem”.

Numer umowy: 496-17-DL12-ODL-2022

Data umowy: 25 lipca 2022 r.

Charakterystyka projektu

Opis projektu:

Projekt ZELOWSKIE WĄTKI  połączył działania wzmacniające integrację społeczną i poczucie tożsamości lokalnej (m.in. przywracanie pamięci o tradycji tkackiej Zelowa i okolic). Polegał na przygotowaniu i organizacji wydarzeń artystyczno-edukacyjnych ukazujących bogactwo dorobku i dziedzictwa kulturowego miejsca. W ramach projektu zorganizowano: dwa wydarzenia plenerowe, dwa spotkania z lokalną historią, dwa koncerty, wystawę i finisaż wystawy połączony ze spotkaniem podsumowującym realizację projektu.

Wydarzeniem rozpoczynającym projekt było zorganizowanie na zelowskim rynku 20.08. br. dla mieszkańców gminy, wspólnej aranżacji parku kolorową przędzą (zakupioną w tym celu przez  organizatorów) na wzór tkanych przed laty „zelowskich pasiaków”. Uczestnicy przystąpili do tworzenia "nadrzewnych pasiaków", a inspiracją były m.in. wyeksponowane w przestrzeni parku oryginalne, zachowane pasiaki. Twórczym poczynaniom towarzyszył występ ludowego zespołu artystycznego „Za miedzą”.  Natomiast 16.09. br. aranżacja parku była kontynuowana wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 oraz z dziećmi z zelowskich przedszkoli, które z pasją owijały przędzą konary drzew.

30 sierpnia 2022 r. zorganizowano pieszą wycieczkę do Muzeum - Ośrodka Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich w Zelowie, które mieści się w dość nietypowym miejscu, a mianowicie na poddaszu kościoła ewangelicko-reformowanego w Zelowie, a także w jego zakrystii, która przystosowana została dla potrzeb archiwum oraz biblioteki. Muzeum zbiera, przechowuje oraz eksponuje wszelkie ślady kultury duchowej i materialnej oraz gromadzi dokumentację związaną z  historią dziejów Braci Czeskich. Uczestnicy poznali historię miasta, przedstawiona przez pracownika zelowskiego Domu Kultury, natomiast przewodnikiem po muzeum i kościele był ich znawca i pasjonat a zarazem członek parafii ewangelicko-reformowanej.

22 września 2022 r. dzięki uprzejmości osób opiekujących się kościołem ewangelicko-augsburskim w Zelowie, mieliśmy możliwość pokazania uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie, wnętrze luterańskiej świątyni. Prelekcję nt. historii kościoła i parafii ewangelicko-augsburskiej w Zelowie, przygotował i przedstawił młodzieży pracownik Domu Kultury w Zelowie.

W ramach projektu odbyła się, zaliczana do dziedzictwa kulturowego miejsca, 28. edycja Koncertów Festiwalowych Zelów 2022, obejmująca dwa koncerty w kościołach na terenie Gminy Zelów.

Pierwszy koncert odbył się we wtorek 18.10.2022 r. w kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie. Wystąpili: Alicja Węgorzewska, znana polska śpiewaczka operowa; Robert Grudzień, organista i honorowy obywatel Zelowa; Anna Prosiekova skrzypaczka z Ukrainy; teksty polskich romantyków czytali Bartłomiej Pietrzak i Filip Zelmozer (aktorzy z zespołu teatralnego działającego w zelowskim Domu Kultury).

Podobny w charakterze, drugi koncert zorganizowano w niedzielę 23. 10.2022 r. w zabytkowym, drewnianym kościele parafialnym w Kociszewie. Wykonawcami byli: Maciej Miecznikowski, znany polski wokalista i muzyk; organista Robert Grudzień; teksty czytali młodzi aktorzy z Domu Kultury.

Wystawę pt."ZELOWSKIE WĄTKI wystawa pamiątek rodzinnych" eksponującą pamiątki z życia obecnych i minionych pokoleń mieszkańców Zelowa i okolic, zorganizowano w listopadzie w Domu Kultury w Zelowie. Były to rodzinne pamiątki udostępnione, na czas wystawy, przez mieszkańców z ich prywatnych zbiorów. Wyeksponowane zostały przedmioty użytku codziennego, fotografie, stare książki, przedmioty związane z tkactwem itp.

Finisaż wystawy i podsumowanie projektu ZELOWSKIE WĄTKI odbyły się 24 listopada 2022 r. w galerii Domu Kultury w Zelowie. W spotkaniu wzięły udział osoby zaangażowane w jego realizację m.in.: partnerzy, animatorzy i wolontariusze.

Cele projektu:

Głównym celem projektu było podniesienie wiedzy i zwiększenie świadomości wśród społeczności Gminy Zelów w zakresie dorobku i dziedzictwa kulturowego miejsca, poprzez organizację wydarzeń artystyczno-edukacyjnych.

Cele szczegółowe to:

• popularyzacja wiedzy na temat dorobku i dziedzictwa kulturowego Zelowa i okolic;
  • włączenie lokalnej społeczności do aktywnego uczestnictwa w realizację projektu;
  • zwiększenie oferty i poszerzenie działań w obszarze przestrzeni historycznej i kulturowej;
  • zapewnienie dostępu do wydarzeń kulturalnych o wysokiej wartości artystycznej i edukacyjnej;
  • wzmacnianie więzi społecznych i wspieranie wspólnoty lokalnej w kultywowaniu jej dorobku;
  • przywracanie i zachowanie pamięci o elementach dziedzictwa gminy (tradycje tkackie).

Wartość projektu:

• 15.664,00 PLN – całkowita wartość projektu,
  • 6.000,00 PLN – kwota dofinansowania.

Termin realizacji projektu:

1 czerwca 2022 r. - 30 listopada 2022 r.