Rok 2014
Tytuł projektu:
PRZESZŁOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI
Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2018” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Dobroczynnego „Razem”.
Numer umowy: 1/18/DL10-ODL/2018
Data umowy: 5 czerwca 2018 r.
Charakterystyka projektu
Opis projektu:
Projekt stworzył możliwość do działań wzmacniających integrację społeczną i poczucie tożsamości lokalnej i narodowej. Obejmował przygotowanie i organizację: trzech koncertów (dwa muzyczne i jeden słowno-muzyczny) w ramach 24. Koncertów Festiwalowych Zelów 2018 oraz dwóch wystaw nawiązujących m.in. do historycznego i kulturowego dziedzictwa Gminy Zelów i okolic.
I koncert muzyczny odbył się 15 lipca 2018 r. (niedziela) o godz.16.00 w zabytkowym XVIII-wiecznym kościółku pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie. Wystąpili: grający na cymbałach i fletni Pana profesor Akademii Muzycznej w Kijowie Georgij Agratina, Anna Zagdańska (mezzosopran) oraz kompozytor, organista, animator kultury, honorowy obywatel Gminy Zelów Robert Grudzień. Na repertuar koncertu składały się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i ludowe pieśni ukraińskie w opracowaniu gościa z Ukrainy.
II koncert - 8 października 2018 r. (poniedziałek) o godz. 19.00 w kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie. Był to koncert słowno-muzyczny pt. JULIUSZ SŁOWACKI - ULUBIONY POETA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO . Autorem projektu koncertu jest Robert Grudzień, który zaprosił do współpracy znakomitego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza i pianistę młodego pokolenia - Kamila Wronę. Olgierd Łukaszewicz przybliżył twórczość Juliusza Słowackiego, cenioną bardzo przez Józefa Piłsudskiego. Akompaniowali mu organista Robert Grudzień oraz pianista Kamil Wrona, który wykonał muzykę Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego.
III koncert odbył się w poniedziałek 15 października 2018 r. o godz. 19.00 w zelowskim kościele M.B.Częstochowskiej. Koncert muzyczny pt. ZROZUMIEĆ NIEPODLEGŁĄ podkreślający znaczenie odzyskania niepodległości przez Polskę w wykonali soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Kowalski (tenor), Marcin Werner (fortepian). Była to muzyczna podróż do początku XX wieku, kiedy to w Polsce śpiewano głównie pieśni patriotyczne, natomiast na świecie modne były arie operowe największych kompozytorów. Artyści doskonale pokazali różnicę między tym, co działo się wtedy w muzyce na świecie, a co było ważne dla rodzącego się nowego Państwa Polskiego.
W ramach projektu pn. PRZESZŁOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI zorganizowano dwie wystawy, które można było obejrzeć od początku września do końca listopada 2018 r. w holu i galerii Domu Kultury w Zelowie.
Pierwsza wystawa pt. ZAPISANI W HISTORII ZELOWA ukazywała historię najbardziej znanych zelowian, lokalnych bohaterów wojen światowych, ludzi często o wielkim dorobku życiowym, artystycznym, naukowym.
Druga wystawa pt. DZIEDZICTWO I PAMIĘĆ była to retrospektywna prezentacja historii Zelowa na tle najnowszych dziejów narodu polskiego. Znalazły się tam fotografie, dokumenty, pamiątki, eksponaty po zelowianach, ukazujące historię kultur i tradycji Zelowa oraz jego najbliższych okolic.
Cele projektu:
Głównym celem projektu była organizacja wydarzeń artystyczno-edukacyjnych, dotyczących zwiększenia świadomości i podniesienia wiedzy wśród społeczności lokalnej w zakresie lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego. Poza tym realizacja projektu miała przyczynić się do:
- zwiększenia oferty kulturalnej i poszerzenia działań z obszaru edukacji historycznej i kulturalnej;
- popularyzacji wiedzy na temat procesów odzyskania niepodległości w wymiarze regionalnym;
- włączenia lokalnej społeczności do aktywnego uczestnictwa w realizację projektu;
- wzmocnienia więzi społecznych i kultywowania tradycji o charakterze lokalnym.
Wartość projektu:
- 20.631,00 PLN – całkowita wartość projektu,
- 6.000,00 PLN – kwota dofinansowania.
Termin realizacji projektu:
10 czerwca 2018 r. - 30 listopada 2018 r.