Wydra

Pouczająca „Wydra” na zelowskiej scenie

Istnieje wiele przesłanek potwierdzających tezę, że teatr rozwija umiejętności intelektualne, zaznajamia z literaturą i sztuką teatralną. Pozwala na kształtowanie wyobraźni i kreatywne myślenie. Uczy wnikliwej obserwacji, skupienia oraz skłania do ekspresyjnego wyrażania własnych emocji.

14 lipca 2021 roku w Domu Kultury w Zelowie aktorzy zespołu teatralnego dla dorosłych zaprezentowali widzom premierowe przedstawienie na podstawie utworu Hanny Januszewskiej „Żart olszowiecki”. Adaptacji scenariusza dokonała Krystyna Mikołajczak – reżyserka spektaklu, a opracowanie muzyczne zawdzięczamy Markowi Mikołajczakowi.

Trzeba przyznać, że zelowscy artyści zaprezentowali się na scenie wręcz doskonale, widać było ogrom włożonej pracy, a przecież nie są to aktorzy zawodowi. Tym bardziej należą im się słowa uznania, że poświęcają swój wolny czas na hobby tak trudne, ale jednocześnie niezwykle potrzebne i pouczające.

Pobieżna choćby analiza poszczególnych elementów przedstawienia wykazuje, jak ważna jest rola aktora-amatora i jego relacji z widzem. Jego obecności zawdzięcza się bezpośredni, fizyczny kontakt z publicznością, który różni teatr od innych form widowisk, jak telewizja, kino czy koncert. Ta obecność aktora oraz jego kontakt z widownią są zawsze w teatrze zasadniczym obszarem pracy, nawet jeśli przedstawienie ma wyjątkowo ciekawą oprawę scenograficzną i muzyczną. Od techniki aktora, podstawowego elementu sztuki teatralnej, zależą w dużej mierze możliwości rozwojowe tej sztuki. A ci, którzy od wielu lat uczestniczą w przedstawieniach teatralnych zelowskiego teatru mogą stwierdzić, że tak się właśnie dzieje.

Cieszy fakt, że pomimo trudnego czasu, w jakim przyszło tę sztukę przygotowywać, efekt końcowy okazał się tak bardzo udany i satysfakcjonujący widzów.

Jak powiedziała Krystyna Mikołajczak, spektakl będzie można zobaczyć ponownie we wrześniu. Już dzisiaj na niego zapraszamy...

[ad]