Dzień czeski w Zelowie

28 września br. Stowarzyszenie Czechów w Polsce po raz kolejny zorganizowało wydarzenie pt. „Mniejszość czeska dla Zelowa – dzień czeski”. Składało się ono z dwóch części. W pierwszej, dopołudniowej, można było wziąć udział w zabawach na powietrzu, uczestniczyć w warsztatach artystycznych, kulinarnych, degustować czeskie potrawy, jeździć tramwajem konnym po Zelowie. W drugiej, popołudniowej, w Muzeum – Ośrodku Dokumentacji Braci Czeskich odbyła się konferencja popularno-naukowa, podczas której zaproszeni goście wygłosili swoje prelekcje. Pracownik Domu Kultury – Andrzej Dębkowski, zaprezentował wykład pt. „Dziedzictwo kulturowe Braci Czeskich. Od czasów osadnictwa w 1802 roku do współczesności”. W konferencji wzięli także udział: dr Jiři Byčkov – Vaclav Havel i jego zelowski epizod w 1998 roku”, dr Aneta Marek – „W krainie Krecika, Wojaka Szwejka i w Krainie skalnych miast – powody, dla których Polacy i Czesi się lubią” oraz dr Joanna Nieczuja-Dwojacka – „Sezonowość zjawisk demograficznych w XIX wiecznym Zelowie”. Moderatorem spotkania był dr Piotr Kilańczyk, który poprowadził także pokonferencyjną dyskusję...

Fot. ©Grażyna Słama-Ugorska i ©Kamil Świtała

CYBERBEZPIECZEŃSTWO