Aktualności
Wyjątkowy koncert Honorowego
Obywatela Zelowa
Rada Miejska w Zelowie przyznała tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Zelów, uznanemu dyrygentowi, waltorniście, cenionemu pedagogowi oraz promotorowi kultury i nauki, zelowianinowi, profesorowi sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne Dariuszowi Mikulskiemu.
Uroczyste wręczenie tego tytułu nastąpiło podczas koncertu Dariusza Mikulskiego wraz z orkiestrą Sinfonia Masovia oraz zaproszonymi przez niego artystami.
9 marca 2024 roku na długo zapadnie w pamięci zelowian. Ten wyjątkowy koncert rozpoczęła, niezwykle uroczyście, orkiestra Sinfonia Masovia pod dyrekcją prof. Dariusza Mikulskiego uwerturą do opery „Łaskawość Tytusa” Wolfganga Amadeusza Mozarta – jednego z ostatnich dzieł kompozytora. Mozart przewijał się wielokrotnie podczas zelowskiego koncertu, gdyż maestro w sposób szczególny traktuje twórczość mistrza z Salzburga.
Wieczór wypełniony był również wspomnieniami, do których chętnie powracał prof. Dariusz Mikulski, opowiadając o rodzinnym mieście, o swoich zainteresowaniach muzycznych, które przejawiał od najmłodszych lat i rozwijał w Domu Kultury, na zajęciach orkiestry dętej. – To właśnie na deskach tej sceny stawiałem swoje pierwsze, muzyczne kroki – mówił z wyraźnym wzruszeniem.
Podczas tego niecodziennego artystycznego wydarzenia usłyszeliśmy m.in. Koncert na waltornię i orkiestrę nr 2 Es-Dur, KV 417 Mozarta, gdzie można było podziwiać grę prof. Mikulskiego na waltorni – jego głównego instrumentu. Wielkim przeżyciem dla słuchaczy było wykonanie utworu prof. Sławomira Kaczorowskiego Concerto Giocoso II na fagot, akordeon i orkiestrę oraz obecność kompozytora na koncercie. Ta kompozycja wyzwoliła dodatkowe emocje – gdyż wraz z orkiestrą swój kunszt zaprezentowali: prof. Zbigniew Ignaczewski na akordeonie i prof. Krzysztof Kamiński na fagocie. Utwór, skomponowany w stylu modernistycznym, został entuzjastycznie przyjęty przez zelowską publiczność. Ale to nie był koniec atrakcji, ponieważ prof. Mikulski zaprosił również innych wyjątkowych artystów. Pięknym i mocnym mezzosopranem oraz wyjątkowym wdziękiem oczarowała słuchaczy Aleksandra Gudzio, wykonując Pieśń Wilji z operetki „Wesoła wdówka” F. Lehara czy słynną Habanerę z opery „Carmen” G. Bizeta.
Tenor i jednocześnie trębacz orkiestry Sinfonia Masovia, Piotr Bartoszek, zauroczył zelowską publiczność brawurowymi interpretacjami Kupletów Barinkay’a z operetki „Baron cygański” J. Straussa oraz wykonaniem, razem z Aleksandrą Gudzio, utworów E. Kalmana i J. Straussa.
Z kolei Kamil Zawadzki, I skrzypek orkiestry w wirtuozowski sposób zaprezentował Czardasza na skrzypce i orkiestrę V. Monti’ego.
Mieszkańcy Zelowa i zaproszeni na uroczystość goście zostali oczarowani cudowną muzyką płynącą ze sceny, podziwiając jednocześnie żywiołowe, pełne ekspresji dyrygowanie orkiestrą. Dało się zauważyć, że maestro prof. Dariusz Mikulski wręcz scalał się z orkiestrą, wydobywając z niej to, co dla utworu jest najlepsze. Pełną gamę brzmień i barw. To właśnie dzięki Dariuszowi Mikulskiemu – Honorowemu Obywatelowi Zelowa – przeżyliśmy niezapomniany i wzruszający wieczór, który pozwala mieć nadzieję na równie udane wydarzenia artystyczne w przyszłości.
Andrzej Dębkowski