Aktualności
Koncerty z muzyką Moniuszki
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. W 200. rocznicę urodzin naszego wielkiego kompozytora przypominane są wybitne dokonania wieszcza polskiej kultury muzycznej XIX wieku. Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego dzieła do dzisiaj krzepią nasze serca i należą do kanonów polskiej muzyki. Uroczystości rocznicowe odbywają się w całej Polsce, a i w Zelowie nie brakuje akcentów, aby uczcić twórcę opery narodowej.
Zelowskie koncerty organizowane przez pracowników Domu Kultury odbywają się w ramach projektu Festiwal Sztuki – Zelów 2019 – organizacja wydarzeń kulturalnych promujących obszar „LGD Dolina rzeki Grabi”. Zaplanowano trzy koncerty; dwa z nich już się odbyły. I to właśnie na nich prezentowano utwory autora „Strasznego dworu”.
Pierwszy pt. „Moniuszko i jego czasy”, nawiązujący do ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia, odbył się 18 sierpnia br. w starym, drewnianym kościółku w Pożdżenicach. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowała się znana i ceniona śpiewaczka Alicja Węgorzewska, której towarzyszył na organach Robert Grudzień. To był koncert pełen magii. Artystka wykonała utwory ze „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Pięknie zabrzmiały niektóre z nich w murach zabytkowej świątyni. Można było usłyszeć także inne polskie pieśni patriotyczne i religijne różnych kompozytorów. Z wielkim aplauzem spotkało się niezwykłe zachowanie śpiewaczki, która cały dochód ze sprzedaży swojej płyty przeznaczyła na remont podłogi w tym kościele.
Miesiąc później, 16 września, odbył się drugi koncert. W kościele rzymskokatolickim w Zelowie artyści Opery Narodowej, Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi wykonali wersję koncertową „Strasznego dworu”, opery, mającej cechy romantyczne i komediowe zarazem, dzieła, które cechuje silne zabarwienie patriotyczne.
Sylwia Strugińska-Wochowska (sopran), Dominik Sutowicz (tenor) i Grzegorz Szostak (bas) dali prawdziwy popis swoich głosowych i artystycznych możliwości. Piękne fragmenty opery wypełniły zelowską świątynię. Licznie zgromadzona publiczność nie kryła wzruszenia, kiedy artyści z wielkim zaangażowaniem prezentowali poszczególne partie opery. Dzięki temu można było zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć największe walory tego wielkiego, narodowego, muzycznego dzieła. Całości dopełniali: Danuta Antoszewska – brawurowo wykonując ognistego mazura i wybornie akompaniując artystom na elektrycznym fortepianie oraz Robert Grudzień na organach.
Oba koncerty pokazały, że muzyka naszego narodowego kompozytora jest wciąż żywa i potrafi wzruszać kolejne pokolenia Polaków nawet półtora wieku później.
Andrzej Dębkowski
"Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi - 16.09.2019
Koncert inauguracyjny "Moniuszko i jego czasy" w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej i Roberta Grudnia - 18.08.2019