Tytuł projektu:

SPOTKANIA Z MUZYKĄ I SŁOWEM – XXII KONCERTY FESTIWALOWE ZELÓW 2016

Projekt dofinansowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie woj. łódzkiego w 2016 r.

Numer umowy: 534

Data umowy: 19 lipca 2016 r.

Charakterystyka projektu

Opis projektu:

Projekt dotyczy kontynuacji organizowania koncertów festiwalowych, przedsięwzięcia realizowanego we współpracy z Fundacją im. Mikołaja z Radomia. Do tej pory miejscem koncertów był jedynie zelowski kościół. 22. edycja jest modyfikacją dotychczasowej oferty, którą organizatorzy rozszerzyli wykorzystując przestrzeń zabytkowych kościołów w Gminie Zelów. W ramach tej edycji zorganizowano trzy koncerty:

KONCERT INAUGURACYJNY odbył się 11 czerwca 2016 r. w drewnianym kościółku z XVIII w. pw. św. Wawrzyńca w Łobudzicach, wystąpili: Sylwia Strugińska (solistka Teatru Muzycznego w Łodzi) i Robert Grudzień (organista, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, honorowy obywatel Zelowa).

II KONCERT – 6 września 2016 r. w wykonaniu unikalnego zespołu Claret Gospel z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, zorganizowano w kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie. Zespół wystąpił w niezwykle barwnych, charakterystycznych dla swojej kultury strojach w widowiskowym programie reprezentującym muzykę gospel oraz reggae.

KONCERT FINAŁOWY podsumowujący projekt, odbył się  4 listopada 2016 r. w zelowskim kościele. Wykonano Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”, które powstało z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Teksty czytały osoby reprezentujące zelowskie, różne środowiska zawodowe i społeczne. Wystąpiły one wspólnie z artystami: Robert Grudzień (organy), Michał Kowalczyk (kontrabas), Szymon Lipiński (akordeon), Kinga Moczydłowska (śpiew), Marcin Obuchowski (śpiew), Tomasz Mazur (śpiew) oraz chórem dziecięcym ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie.

Cele projektu:

1. Zapewnienie możliwości dostępu do wydarzeń kulturalnych o wysokiej wartości artystycznej i edukacyjnej, integrujących społecznie.
  2. Stworzenie środowiska do budowania kapitału społecznego, którym jest tradycja wspólnego działania, poprzez wykorzystanie lokalnej infrastruktury oraz zaangażowanie partnerów i odbiorców do aktywnego udziału w realizacji projektu.
  3. Podniesienie poziomu uczestnictwa w kulturze poprzez wykorzystanie zabytkowej przestrzeni publicznej na działania kulturalne.

Wartość projektu:

• 13.500,00 PLN – całkowita wartość projektu,
  • 3.500,00 PLN – kwota dofinansowania.

Termin realizacji projektu:

23 maja 2016 r. - 15 listopada 2016 r.