Zelowscy Twórcy

Andrzej Dębkowski

Andrzej Dębkowski, poeta, krytyk literacki, publicysta, eseista, dziennikarz i wydawca. Autor szkiców i esejów krytycznoliterackich. Urodził się w 1961 roku w Zelowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Jest absolwentem Państwowego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie. Redaktor naczelny „Gazety Kulturalnej”.

Współzałożyciel Klubu Literackiego „OD-NOWA” w Bełchatowie, redaktor serii wydawniczej „Biblioteka OD-NOWY”. W 1990 roku redagował pierwsze w województwie piotrkowskim pi­smo prywatne „Kurier Zelowski”. Był redaktorem naczelnym pisma kulturalno-społecznego „Twórca”. Współpracował z takimi pismami, jak: „Akcje i Reakcje”, „Wiadomości”, „Wieści Zelowskie”, „Nowiny Bełchatowskie”, „Piotrkowski Informator Kulturalny”, kwartalnik kulturalny „Siódma Prowincja”, „Kalejdoskop”, „Iskra”.

Debiutował w 1988 roku w miesięczniku „Do Przodu”. Publikował swoje wiersze, m.in.: w „Wiadomościach Kulturalnych”, „Twórczości”, „Okolicy Poetów”, „Gazecie Kulturalnej”, „Literackiej Polsce”, „Metaforze”, „Sycynie”, „Akancie” oraz w ponad stu krajowych i zagranicznych antologiach i almanachach – w prasie krajowej i zagranicznej. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów literackich, wielu nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotnym laureatem Wielkiego Lauru Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza w dziedzinie publicystyki kulturalnej (2002, 2004) i srebrnego medalu LABOR OMNIA VINCIT (2012) za krzewienie idei pracy organicznej i upowszechnianie literatury. Autor ponad tysiąca publikacji prasowych współautor ponad pięćdziesięciu antologii. Jego wiersze tłumaczono na język włoski, czeski, litewski, białoruski, rosyjski, węgierski, serbski, ukraiński, wietnamski, esperanto i ukazały się drukiem w największych pismach literackich w Czechach, Rosji, na Węgrzech i na Litwie.

Opublikował: Wierzyć w siebie (1993), Wiersze nowe i wybrane (1995), Wiersze wybrane (1996), Paryż nie jest taki piękny... (1998) – poetycka książka roku XXI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu w 1998 roku, zbiór felietonów: Magiczne pomysły. Felietony (2001), Kiedy umiera poeta, umiera świat. Rozmowy z ludźmi pióra (2004), 85 lat dla miasta – Historia Zelowskiego Klubu sportowego „Włókniarz” (2007) Do wszystkich niedostępnych brzegów... (2013) oraz wielu książek z historii regionu.

Współpracuje, jako publicysta i eseista z prasą kulturalną w kraju i za granicą. Od 1997 roku należy do Związku Literatów Polskich, gdzie jest członkiem Zarządu Głównego ZLP.

Kontakt: tel. 504 630 543; e-mail: andrzejdebkowski@wp.pl

Patroni