KOLORY-SŁOWA-KSZTAŁTY

Tytuł projektu:

KOLORY - SŁOWA - KSZTAŁTY

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2021” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynnego „Razem”.

Numer umowy: 636-17-DL12-ODL-2021

Data umowy: 16 lipca 2021 r.

Charakterystyka projektu

Opis projektu:

Realizacja projektu KOLORY-SŁOWA-KSZTAŁTY umożliwiła stworzenie dla mieszkańców Gminy Zelów atrakcyjnych działań pozwalających na aktywne uczestniczenie w lokalnej przestrzeni kulturalnej poprzez bezpośrednie lub pośrednie spotkania z lokalnymi twórcami i ich sztuką. Realizatorom projektu zależało na przybliżeniu sylwetek artystów i ich bogatej twórczości. Dorobek artystyczny twórców (40 osób) jest bardzo różnorodny i obejmuje: prace malarskie (obrazy olejne, rysunek, akwarela, grafika, na jedwabiu, na piórach), obrazy ze skóry, rzeźbę, szkło i tkaninę artystyczną, wyroby z ceramiki, biżuterię, rękodzieło (prace robione na szydełku, na drutach, hafciarstwo, filcowanie, decoupage itd.) zabawki drewniane oraz utwory literackie. Trzeba zaznaczyć, że lokalni twórcy to osoby kreatywne, chętnie angażujące się w działalność kulturalną i animacyjną.

Projekt został stworzony i zrealizowany w trosce o zaspokojenie sygnalizowanych potrzeb mieszkańców, związanych z odbudowaniem więzi społecznych oraz z większym dostępem do wydarzeń kulturalnych, dotyczących lokalnej twórczości i osób, które ją tworzą.

Cele projektu:

Głównym celem projektu było zwiększenie aktywności społeczno-kulturalnej mieszkańców poprzez inspirowanie, animowanie i aktywne współtworzenie lokalnej przestrzeni kulturalnej.

Cele szczegółowe to:

• włączenie lokalnej społeczności do aktywnego uczestnictwa w realizację projektu;
  • odbudowanie więzi społecznych i kultywowanie tradycji oraz twórczości o charakterze lokalnym;
  • zwiększenie oferty i poszerzenie działań w obszarze przestrzeni kulturalnej;
  • eksponowanie lokalnych talentów artystycznych;
  • zwiększenie świadomości i wiedzy w zakresie dorobku artystycznego twórców.

Autorzy projektu zrealizowali wyznaczone cele wykorzystując:

• lokalną infrastrukturę (pracownie twórców, rynek Zelowa, galerię Domu Kultury w Zelowie);
  • zasoby ludzkie, tj. lokalnych twórców, partnerów, mieszkańców.

W ramach projektu stworzyliśmy dwie przestrzenie aktywności społeczno-kulturalnej: realną (wystawa prac twórców w plenerze, która odbyła się 15.09.2021 r. na rynku Zelowa ) i online (wideowywiady z artystami udostępnione w internecie), w których mogli się spotkać wszyscy zainteresowani lokalną sztuką i jej twórcami.Ze względu na określony czas trwania projektu, możliwe było przygotowanie i nagranie 15 wideowywiadów z lokalnymi twórcami. Do realizacji nagrań zostało zakupione niezbędne doposażenie do posiadanego przez realizatorów aparatu cyfrowego: karta pamięci, profesjonalny zestaw doświetleniowy, akumulator, mikrofon stereofoniczny zewnętrzny i statyw filmowy.

Realizacja naszych zamierzeń posłużyła do budowania dobra wspólnego, jakim jest poznanie oraz duma z dziedzictwa i walorów Gminy Zelów. Wpłynęła również na pogłębienie wiedzy o lokalnej twórczości (profesjonalnej i nieprofesjonalnej) oraz przyczyniła się do kultywowania pamięci o twórcach i szacunku dla dziedzictwa kulturowego jako źródła wartości, wzorów i kreacji twórczej. Ufamy, że nasze działania przyczyniły się do zmniejszenia negatywnych skutków pandemii, dotyczących obszaru kultury i aktywności społecznej, które z konieczności zostały przeniesione do przestrzeni online.

Wartość projektu:

• 7.696,34 PLN – całkowita wartość projektu,
  • 4.550,00 PLN – kwota dofinansowania.

Termin realizacji projektu:

1 lipca 2021 r. - 30 listopada 2021 r.