Kolorowa Lokomotywa 2017

Dzieci z Gminy Zelów po raz piąty wyruszą w wakacyjną podróż z „Kolorową Lokomotywą”.

22 czerwca br. w Łódzkim Domu Kultury odbyło sie uroczyste zawarcie porozumienia o organizacji projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego „Kolorowa Lokomotywa na zielonym szlaku 2017” pomiędzy Łódzkim Domem Kultury a 14. instytucjami kultury z województwa łódzkiego, m.in. z Domem Kultury w Zelowie.

Celem projektu jest połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne oraz zainspirować do twórczości artystycznej opartej na walorach przyrodniczych regionu, wykorzystującej materiały naturalne i wtórne. Wszystkie te zadania łączą się z doskonałą zabawą i atrakcyjną ofertą wakacyjną dla najmłodszych.

W tym roku z naszej gminy w projekcie weźmie udział 80-osobowa grupa dzieci w wieku 7-12 lat. W lipcu „kolorową lokomotywą” pojadą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bujnach Szlacheckich i uczestnicy zespołów artystycznych z Domu Kultury, natomiast w sierpniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie i druga grupa z Domu Kultury.

W ramach projektu zrealizowane będą trzy typy spotkań ekologiczno-artystycznych:

• warsztaty rękodzieła ludowego, podczas których dzieci zapoznają się z techniką wyplatania ze sznurka, wykonywać będą wycinanki ludowe i kwiaty z papieru oraz rzeźby z lipowego drewna;
  • wycieczka ekologiczna do Przedborskiego Parku Krajobrazowego, zakończona plenerowymi warsztatami fotograficznymi, malarskimi (gra malarska) oraz gobelinu ekologicznego;
  • wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Łodzi połączona z warsztatami ekologicznymi: O zasługach małej pszczoły, Ekologia na wiejskim podwórku, Opowieści o drewnianej zagrodzie lub Podziwiam i chronię przyrodę w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.