Koncert„Kolory – Słowa – Kształty”

Plenerowa wystawa prac lokalnych twórców

Po długim okresie ograniczeń działalności społeczno-kulturalnej, mieszkańcy Gminy Zelów mogli spotkać się z lokalnymi twórcami i bliżej poznać ich bogatą twórczość. Prace plastyczne i wyroby rękodzielnicze, wyeksponowane w zielonej przestrzeni, stworzyły artystyczną aranżację parku, a zelowski rynek zamienił się w barwną galerię sztuki.

To wszystko działo się podczas plenerowej wystawy, zorganizowanej 15 września br. na placu Dąbrowskiego w Zelowie z  inicjatywy grupy nieformalnej „Arka Kultury” w ramach projektu „Kolory – Słowa – Kształty”.

Na zelowskim rynku zaprezentowali się niemal wszyscy twórcy, działający na terenie naszej gminy. Można było oglądać: malarstwo olejne, tkaninę artystyczną, ceramikę, rzeźbę, witraże, robótki ręczne, haft, biżuterię, origami, ozdobne opakowania, kartki, obrazy ze skóry, zabawki z drewna, wiszące anioły, flowerboxy; można było również poznać dorobek literacki lokalnych pisarzy. Od samego rana na plac Dąbrowskiego przychodzili mieszkańcy i podziwiali wytwory umysłów i rąk twórców grodu nad Pilsią. Przychodziły także wycieczki dzieci i młodzieży nieomal ze wszystkich zelowskich szkół i przedszkoli. Radość na twarzach maluchów, zainteresowanie mieszkańców oraz chęć pogłębienia wiedzy na temat lokalnych artystów i ich twórczości, to wystarczające dowody na potrzebę organizowania takich form aktywności społecznej, gdzie wszyscy mogą współtworzyć lokalną przestrzeń kulturalną.

Plenerowa wystawa prac lokalnych twórców była jedną z części realizowanego przez nas projektu; drugą część stanowić będą wideowywiady z lokalnymi artystami, prezentowane online. Wierzymy, że realizacja naszych zamierzeń posłuży do budowania wspólnego dobra, jakim jest poznawanie oraz duma z dziedzictwa i walorów Gminy Zelów. A w przyszłości przyczyni się do kultywowania pamięci o twórcach i szacunku dla dziedzictwa kulturowego, jako źródła wartości i wzorów oraz twórczej kreacji.

Projekt „Kolory – Słowa – Kształty” dofinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Działaj Lokalnie” realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynne „RAZEM”. Wnioskodawcą projektu jest Dom Kultury w Zelowie, a jego realizatorem grupa nieformalna „Arka Kultury”.

Andrzej Dębkowski

Logotyp