Zelowscy Twórcy

„LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”

LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ

projekt ekologiczno-artystyczny

dla dzieci z województwa łódzkiego”

6 grudnia 2016 r. w Łodzi zostało podpisane porozumienie pomiędzy Łódzkim Domem Kultury z siedzibą w Łodzi a Domem Kultury w Zelowie określające zasady współpracy przy realizacji projektu pn. „LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Nazwa projektu nawiązuje do tuwimowskiej „LOKOMOTYWY” z całą jej barwnością, złożonością i bogactwem zdarzeń, jakie pociąga.

Ideą projektu było stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia, skierowanego do dzieci z województwa łódzkiego.

Na projekt złożyły się: warsztaty, prelekcje i konkursy.

Działania warsztatowe i prelekcje – celem była edukacja i pobudzenie młodych ludzi do zgłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcenie postaw proekologicznych aby brali odpowiedzialność za stan środowiska.

Partnerzy w realizacji warsztatów: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, Liga Ochrony Przyrody, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polski Klub Ekologiczny, Łódzki Dom Kultury.

Konkursy – dla uczestników projektu będą ogłoszone konkursy: na najlepszy kostium ekologiczny; na najlepszą ekologiczną scenografię; na najlepszy ekologiczny spektakl teatralny „Na tropie tajemnic – ekologia”; na najlepszą relację z pracy podczas projektu na portalu społecznościowym Facebook.

Nagrodzone kostiumy i elementy scenografii zostaną wyeksponowane na wystawie finałowej w Galerii Łódzkiego Domu Kultury.

Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkiego Dom Kultury Instytucji Samorządu Województwa Łódzkiego.