Zdjęcie Kinga Dębska

Tu się żyje…

Już po raz trzeci w Domu Kultury w Zelowie można było uczestniczyć w pokazie filmu dokumentalnego odbywającego się w ramach projektu „Kino Objazdowe”, a organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. W tym roku kinomani mogli obejrzeć film w Kingi Dębskiej pt. „Tu się żyje”… Jest to film o pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, w Wilnie, prowadzonym przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak. Odsłania kulisy działalności placówki, przybliża sylwetki pacjentów i pracowników. Pokazuje ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci. Na warszawskim festiwalu „Kino z Duszą” film został wyróżniony.

Po projekcji widzowie mieli możliwość spotkania się z reżyserką filmu. Rozmowę poprowadził Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, a zgromadzona na pokazie publiczność chętnie pytała Kingę Dębską nie tylko o kulisy filmu „Tu się żyje”, ale również o jej pełnometrażowe produkcje, takie jak: „Zabawa, zabawa”, czy „Moje córki krowy”.

Poniżej prezentujemy nagrany filmik oraz kilka pamiątkowych zdjęć wykonanych przez ©Martę Łącką / Muzeum Kinematografii w Łodzi.