W tygodniu 1938

Rękodzielnicze cudeńka

Rękodzieło artystyczne – według encyklopedii – czasem zamienne z określeniem sztuka użytkowa – to  dziedzina sztuki zajmująca się wytwarzaniem przedmiotów użytkowych o wysokich walorach estetycznych.

Rękodzielnicze cudeńka

To zestawienie sztuki rąk oraz wyobraźni umysłu twórcy, talentu pozwalającego pokazać ludzką wrażliwość, to rodzaj samodoskonalenia, poznawanie i odkrywanie, również samego siebie, to powstawanie „czegoś” – na pozór – z niczego. Rękodzieło jest doskonałą okazją do tego, aby stworzyć własne i niepowtarzalne dzieła sztuki z duszą, do poznania ludzi, którzy mają pasję i świadomość, że kreatywność to umiejętność jaką można rozwijać.

Rękodzieło artystyczne, to ręczna robota, coraz rzadziej spotykane wyroby – wykonane praktycznie ze wszystkiego. Niedostępne w powszechnej sprzedaży, piękne, wyjątkowe i kultywujące tradycję, która dziś przeżywa swój renesans.

Także i w Zelowie coraz więcej ludzi zajmuje się tą dziedziną sztuki. Większość tych twórców lubi pracować w ukryciu i trzeba się natrudzić, żeby zobaczyć jak powstają ich dzieła i jaki jest efekt końcowy ich pracy. Praktycznie nikt z nich nie ma pracowni, sklepiku czy galerii, gdzie miałby możliwość pokazania swoich wyrobów. Dlatego pracownicy Domu Kultury wyszli z inicjatywą zebrania tych wszystkich osób z pasją i zorganizowania Zelowskiego Jarmarku Rękodzieła. Oczekiwania organizatorów przeszły najśmielsze oczekiwania, bo zgłosiło się dwudziestu twórców, których ręce potrafią wyczarować małe dzieła sztuki. Na jarmarku znalazły się więc haftowane serwety, szydełkowe obrusy, obrazy malowane igłą i farbami, dziewiarstwo ręczne, decoupage, biżuteria, jaja i kule temari, kompozycje kwiatowe, ludowe pająki, przepiękne zdobione pudełka – jednym słowem wszystko to, co można sobie tylko wymarzyć. Niepowtarzalne prezenty. Unikaty.

Spotkanie jarmarkowe pokazało także wielką więź pomiędzy samymi twórcami – emanowało niezwykle ciepłą atmosferą.

Mamy nadzieję, że podczas kolejnego jarmarku pokaże swoje prace jeszcze więcej naszych twórców, a i zelowianie chętnie przyjdą podziwiać wyroby ludzkich rąk i serc.