Dwory palace

Premiery teatralne w Domu Kultury

23 czerwca 2021 roku w Domu Kultury w Zelowie uczestnicy zespołów teatralnych zaprezentowali publiczności dwa premierowe przedstawienia: Brzydkie Kociątko na podstawie Bajek pana Bałagana Jerzego Niemczuka oraz Podróż do Krainy Motyli według opowiadania Eugeniusza Iwanickiego.

Do premiery mogło dojść tylko dzięki ogromnej mobilizacji młodych aktorów oraz pracy i wiary instruktora teatralnego, Krystyny Mikołajczak, w ich możliwości. Mimo prawie rocznej przerwy w zajęciach, spowodowanej epidemią, młodzi artyści nie zatracili zapału do wzmożonej pracy, a premiery przedstawień zostały przygotowane w rekordowym czasie, zaledwie po miesiącu intensywnych prób.

Trzeba przyznać, że zarówno aktorzy, jak i reżyserka spektakli, czekali na te premiery z mocno bijącymi sercami, gdyż jeszcze nigdy nie przygotowywali swoich sztuk w takim tempie. Ale obawy okazały się bezpodstawne, gdyż oba przedstawienia wypadły doskonale.

Cieszy również fakt, że nareszcie wraca do normalności udział publiczności w wydarzeniach kulturalnych. Nasza, zelowska publiczność nigdy nie zawiodła – zawsze możemy na nią liczyć. I tym razem wszystkie przygotowane miejsca były zajęte, a nawet trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła. Świadczy to o dużej potrzebie bezpośredniego uczestnictwa w kulturze.

Po raz kolejny okazało się, że wydarzenia kulturalne na żywo, odbywające się na mniejszą lub większą skalę, sprzyjają jednoczeniu ludzi. Gdyby się głębiej zastanowić, to nikt z nas, z natury, nie lubi być samotny i szuka miejsc, gdzie może spotkać osoby o podobnej wrażliwości, zainteresowaniach, odczuciach. Dlatego wybiera teatr, kino, muzeum, galerię lub dom kultury...

Na koniec warto podkreślić, że scenariusz na podstawie wyżej wymienionych tekstów literackich napisała Krystyna Mikołajczak, a spektakle od strony muzycznej opracował Marek Mikołajczak.

Gratulujemy młodym aktorom i dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie premierowych przedstawień.

[ad]

Deklaracja