Dwory palace

Dwory i pałace w Galerii Collage

Jeszcze niedawno można było oglądać w Galerii Collage Domu Kultury w Zelowie wystawę ukazującą drewnianą architekturę Zelowa i okolic, a już prezentujemy kolejną – „Dwory i pałace Powiatu Bełchatowskiego”. Autorami wystawy są dobrze znani w Zelowie – Marian Wójcik (autor unikatowych fotografii) i Mariusz Gosławski (autor magicznych akwarel). Wystawa tak została pomyślana, aby zdjęcia współgrały z pracami plastycznymi. Dzięki temu mamy pełniejszy obraz mijającego świata architektury, w znacznej części zanikającego. To właśnie dzięki takim przedsięwzięciom możemy ocalić od zapomnienia świat naszych przodków, bo oprócz życia nie ma nic ważniejszego, niż PAMIĘĆ. Marian Wójcik i Mariusz Gosławski, to artyści, którzy wielokrotnie prezentowali w Zelowie swoje prace, ale tym razem utrwalili duży kawałek Ziemi Bełchatowskiej, nie zapominając i o części zelowskiej. Na ekspozycji można m.in. zobaczyć fotografię nieistniejącego, pięknego dworu w Bujnach Szlacheckich, jak i ruiny dworu w Krześlowie. O ile dwór w Bujach Szlacheckich to przeszłość nie do odzyskania, to dwór w Krześlowie (a raczej jego ruiny) możemy jeszcze oglądać na żywo. Położony w pięknym otoczeniu, przyciąga przejeżdżających turystów. Szkoda, że przez tyle lat nie udaje się przywrócić go do czasów świetności. Wystawa „Dwory i pałace Powiatu Bełchatowskiego” czynna będzie do końca czerwca br. Myślę, że warto odwiedzić Galerię Collage i poobcować z tą piękną sztuką architektury. Serdecznie zapraszamy!

Andrzej Dębkowski

Deklaracja