GRY I ZABAWY TEATRALNE W CZASACH NADMIARU CZASU- SEZON II

Witam moich Aktorów. Ciekawi mnie, czy spodobały się Wam skrzaty książkojady. Czy obejrzeliście "Bajkę o starej babci i molu Zbyszku”? I najważniejsze pytanie: czy ktoś z Was stał się książkojadem, choćby na jedną - dwie godziny? Kogo zainspirowała scenka o Procie i Filipie? I wreszcie, do jakich przemyśleń skłonił Was spektakl "Psiakość”? Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście. A oto nowe propozycje, które urozmaicą Waszą domową codzienność. Wesołych Świąt!

Krystyna Mikołajczak

IV. Jak się bawić - to się bawić! Ze swojego doświadczenia zapewne wiecie, że samą zabawę trzeba czasami przepleść czymś innym. Czym? No choćby warto było trochę poćwiczyć. Proponuję Wam rozgrzewkę. A jest to rozgrzewka do pracy. Dokładnie są to ćwiczenia, które pomogą Wam przygotować się do aktorskiej pracy nad interpretacją tekstu. Do realizacji zadania radzę zabrać dwa elementy: książkę i jasny umysł. Pierwszy z elementów można pominąć, drugi - jest konieczny. Jeśli pomijasz książkę, zapamiętaj tekst: Na swoje urodziny kałamarnica upiekła w niszy na dnie oceanu czarny tort. Przybyła tylko płaszczka. W milczeniu odkrawała i zjadała ogromne kawały tortu.

Po odbyciu ćwiczeń skupionych wokół "pyszczka” przechodzimy do ćwiczeń obejmujących całe ciało i umysł. I właśnie tak poradzimy sobie ze stresem (na scenie i poza sceną).

V. Praca nad scenariuszem. Już wkrótce nadejdą… Czekają na nie i dorośli, i dzieci. Ta atmosfera, zapach drzewka… Co tu dużo mówić- lubimy Święta Bożego Narodzenia. W związku z tym przygotowałam dla Was dwie scenki: "Rozmowa z wujem" i "Choinka w lesie". Tekst pierwszy do przemyśleń i do scenicznej realizacji. Tekst drugi to zaproszenie innych do zabawy. A będzie to zabawa dla najmłodszych - prosta scenka dla dwojga dzieci, w której wystąpisz w roli reżysera. Może spodoba Ci się ta nowa rola? Warto także nagrać krótki filmik i pochwalić się swoimi talentami w gronie Twoich przyjaciół. I jeszcze jedno - do pracy należy się przygotować. Ktoś Ci przecież może zadać pytanie: A co to jest “ruczaj”? Dobrze by było, żebyś znał odpowiedź. Życzę miłej zabawy i wielu radości wynikających z tworzenia!

Rozmowa z wujem.pdf

Choinka w lesie.pdf

VI. Propozycja nie do odrzucenia. Ten tekst na pewno znacie. A może i lubicie. Bo kto by nie znał słynnej i znakomitej "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy! Proponuję Wam do obejrzenia “Pchłę Szachrajkę” przygotowaną w Teatrze Narodowym w Warszawie przez Annę Seniuk. Znacie opowieść, więc możecie skupić swoją uwagę na tym, jak przedstawienie jest zrealizowane. A ciekawych pomysłów - co niemiara! Patrzcie uważnie! Pewnie Wam się spodoba. Mam taką nadzieję.