XXI Koncerty Festiwalowe – Zelów 2015

Dotyk Ojczyzny

Tegoroczną edycję zelowskich koncertów zakończył koncert słowno-muzyczny „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”, poświęcony ojcu św. Jana Pawła II. Program, zaprezentowany w Kościele M.B. Częstochowskiej w Zelowie w poniedziałkowy wieczór, 26 października, zainteresował słuchaczy swoją tematyką, formą – łączącą słowo z muzyką oraz artystycznym wykonaniem.

W roli Karola Wojtyły seniora wystąpił Maciej Zakościelny. Młody aktor, znany głównie z filmów i seriali, doskonale poradził sobie z trudną rolą dojrzałego wewnętrznie człowieka, żyjącego wiarą, oddanego rodzinie, zatroskanego o losy ojczyzny, mającego duży wpływ na ukształtowanie osobowości przyszłego papieża i świętego. Maciej Zakościelny, uczeń mistrzów słowa, m.in. Krzysztofa Kolbergera i Anny Seniuk, pokazał nie tylko dobrze opanowany warsztat, ale siłę przekazu artystycznego, wykorzystując przy tym własną interpretację tekstu wg scenariusza Anny Dreli.

Ilustrację muzyczną spektaklu stanowiły utwory patriotyczne i sakralne, wykonane przez tenora Dominika Sutowicza – solistę Opery Narodowej w Warszawie, trębacza Tomasza Chrześcijanka – solistę Teatru Wielkiego w Łodzi i organistę Roberta Grudnia – solistę Filharmonii Lubelskiej.

Licznie zgromadzona publiczność – w różnym wieku, z uwagą wysłuchała koncertu. Wiele osób nie kryło wzruszenia. Słuchacze wstali podczas Pierwszej BrygadyMarszu Polonia włączając się do śpiewania pieśni. „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny” dowodzi o autentycznej potrzebie uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, przypominających o naszych narodowych korzeniach.